Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Szkoła letnia CISK UJ 2023

 

  • Termin: 18-21 lipca 2023 r.
  • Tytuł: "​Współczesne wyzwania dla demokracji. Dziedzictwo i przemiany w państwie konstytucyjnym"
  • Miejsce: Aula Niebieska w budynku dydaktycznym WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33a w Krakowie
  • Organizator: Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych UJ
  • Kierownik projektu: dr Monika Kawczyńska

 

18.07.2023 (Tuesday)

19.07.2023 (Wednesday)

20.07.2023 (Thursday)

21.07.2023 (Friday)

 

 

10.00 – 12.00

First lecure/ discussion

Prof. UJ, dr hab. Inga Kawka

Ochrona praworządności w UE a fundusze europejskie dla Polski

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Substantive Core of the Constitution – Current Developments and Challenges

JUDr. Jindřiška Syllová, CSc.

Democratic Parliamentary Process

Dr hab. Agnieszka Barczak-Oplustil

Ochrona godności człowieka a konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom przed niebezpiecznymi sprawcami czynów zabronionych

12.00 – 12.30

Coffee break

 

12.30 – 14.30

Second lecture/ discussion

 

Dr Aleksandra Sołtysińska

Prawa podstawowe w procesie wykonywania Europejskiego Nakazu Aresztowania

 

Doc. JUDr. PhDr.

Marek Antoš, Ph.D., LL.M.

Resistance of Electoral Regulation towards Illiberal Democracy

 

JUDr. Jan Grinc Ph.D.

Legitimacy of Decision-Making in the EU and the Role of Parliaments

 

Prof. dr hab. Beata Polanowska-Sygulska

Czy Hayekowski neoliberalizm jest odpowiedzialny za erozję demokracji?

14.30 – 15.30

Lunch (catering)

 

15.30 – 17.30

Third lecture/ discussion

Dr Krzysztof Sielski

Kiedy pogoda robi się zła. O kształceniu prawników
w państwie autorytarnym.

JUDr. Miluše Kindlová M.Jur., Ph.D.

Conscientious Objection and Civil Disobedience

Dr hab. Wojciech Ciszewski

Współczesny kryzys demokracji liberalnej – w poszukiwaniu właściwych ram dyskusji

Prof. UJ, dr hab. Grzegorz Kuca

Debudżetyzacja finansów publicznych

​Szkoła letnia jest organizowana w ramach współpracy polsko-czeskiej pomiędzy Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych UJ a Katedrą Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze.

Celem Szkoły Letniej w warstwie naukowej jest wymiana doświadczeń i dyskusja z uznanymi autorytetami na temat współczesnych wyzwań dla demokracji, z uwzględnieniem dziedzictwa i przemian ustrojowych w państwie konstytucyjnym. Uwzględniając historię i ewolucję rządów demokratycznych przedmiotem wspólnych działań będzie analiza aktualnych procesów i zjawisk mających wpływ na społeczeństwo demokratyczne i ustrój polityczny w państwach europejskich m.in. kryzys finansowy i niepokoje gospodarcze, problem migracji i kształtowania się wieloetnicznego społeczeństwa, ograniczenia związane z pandemią Covid-19, gwałtowny rozwój ruchów populistycznych i nacjonalistycznych, wzrost znaczenia suwerenności i autonomii państwa narodowego, odejście od zasad liberalnej demokracji i wartości państwa prawnego, nasilenie prześladowań wobec mniejszości, a także ograniczenia w zakresie praw i wolności człowieka i obywatela. W warstwie dydaktycznej celem projektu jest umożliwienie uczestnictwa w dyskusji studentom, doktorantom i młodym pracownikom nauki.

Centrum Intedryscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego

CISK UJ jest samodzielną jednostką organizacyjną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego utworzoną przez Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego na mocy zarządzenia nr 17 z dnia 30 stycznia 2020 r. („CISK”). Szkoła letnia organizowana jest w ramach tej jednostki, a także stanowić będzie realizację i kontynuację statutowej działalności Centrum, którą jest w szczególności inicjowanie i organizowanie projektów badawczych oraz interdyscyplinarnych badań naukowych związanych z dziedziną prawa konstytucyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. teorii państwa prawa, teorii praw człowieka, teorii legislacji i polityki społecznej prowadzonych z punktu widzenia różnych dyscyplin nauki, w tym przede wszystkim dogmatyki prawa konstytucyjnego i prawa ustrojowego porównawczego, pozostałych prawniczych dyscyplin dogmatycznych, teorii i filozofii prawa, filozofii politycznej i socjologii prawa. Poza badaniami, celem działalności Centrum jest podejmowanie działalności dydaktycznej w postaci zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym szkół letnich, oferowanych studentom i doktorantom Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentom szkół wyższych, uczniom szkół średnich, prawnikom-praktykom i innym grupom zawodowym

​Szkoła letnia jako element działań CISK UJ

Szkoła letnia CISK nawiązuje do zeszłorocznej edycji Szkoły Letniej oraz cdo cyklu seminariów organizowanych przez Centrum od niemal dwóch lat, które cieszyły się powodzeniem wśród licznych uczestników zarówno z polskich ośrodków uniwersyteckich, jak również wśród prawników praktyków i uczestników zagranicznych - głównie z Europy Środkowej. Ponadto w ramach CISK prowadzone są m.in. projekty naukowe o następującej tematyce: odwrotna tranzycja i dekonstytucjonalizacja porządków prawnych, ochrona praw jednostki w kontekście kryzysu na granicy wschodniej, finanse publiczne w sytuacjach kryzysowych, Karta Praw Podstawowych UE w orzecznictwie sądów konstytucyjnych Polski i Czech, ochrona praw człowieka w stanach nadzwyczajnych - teoria i praktyka państw Grupy Wyszehradzkiej, wybory i prawo wyborcze w czasach pandemii, wspólne dziedzictwo konstytucyjne państw Europy Środkowo-Wschodniej.

  1. JUDr. PhDr. Marek Antoš, LLM, Ph.D. - profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola i na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (porównawcze prawo konstytucyjne) oraz studia politologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola. Jego badania koncentrują się głównie na prawie wyborczym,systemach konstytucyjnych i prawach społeczno-ekonomicznych. Jest autorem książki "Principy voleb v České republice" (Zasady wyborów w Republice Czeskiej).
  2. JUDr. Jindřiška Syllová, CSc. - wieloletni pracownik Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola oraz ekspert ds. prawa konstytucyjnego w służbie badawczej Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej. Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola. Jest autorką i współautorką podręczników z zakresu prawa konstytucyjnego, komentarzy do Konstytucji, Traktatu Lizbońskiego i Regulaminu Izby Poselskiej. Publikuje w czasopismach prawniczych, w szczególności z zakresu prawa konstytucyjnego i prawa Unii Europejskiej.
  3. JUDr. Jan Grinc, Ph.D. - Starszy wykładowca w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola oraz ekspert Komisji do Spraw Unii Europejskiej Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola. Jest autorem m.in. monografii "Národní parlamenty a demokratická legitimita Evropské unie" (Parlamenty narodowe a demokratyczna legitymacja Unii Europejskiej) oraz współautorem książki "Bridging Clauses in European Constitutional Law: Legal Framework and Parliamentary participation" (wraz z R. Böttnerem). Skupia się na teoretycznych i konstytucyjnych aspektach integracji europejskiej, parlamentaryzmie i sądownictwie konstytucyjnym.
  4. JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D. - starszy wykładowca i sekretarz w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola oraz międzynarodowe studia terytorialne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola. Interesuje się teorią konstytucji, zmianami konstytucji i parlamentaryzmem. Opublikował monografię “Klauzule věčnosti” (Eternity Clause), a ostatnio publikował w specjalnym numerze "European Journal of Law Reform". Opublikował również kilka prac na temat parlamentaryzmu.
  5. JUDr. Miluše Kindlová, M. Jur., Ph.D. - starszy wykładowca w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola. Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Oxfordzie. Jest współautorką książki na temat teorii państwa "Státověda. Stát, Jednotlivec, Konstitutionalismus" (wraz z J. Reschovą, J. Grinc, O. Preussem i M. Antošem). Skupia się na różnych aspektach podziału władzy, rządach prawa i konwencjach konstytucyjnych, a ostatnio także na wolności myśli, religii i przekonań

 

 

 

  • Tytuł projetu: Szkoła letnia CISK UJ: „​Współczesne wyzwania dla demokracji. Dziedzictwo i przemiany w państwie konstytucyjnym”
  • Kierownik projektu: dr Monika Kawczyńska
  • Żródło finansowania: Szkoła letnia finansowana jest ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego Heritage w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim
  • Kwota finasowania: 38.740,50 PLN